Idea Kongresu

Poznań i Wielkopolska od zawsze stanowiły centrum polskiej myśli o gospodarce i samorządności, uznając zasadę gospodarności jako niezbędnego elementu istnienia społeczeństwa czy struktur administracyjnych.

Nawiązując do tego dziedzictwa, wybraliśmy Poznań jako doskonałe miejsce do stworzenia wydarzenia będącego regionalną przestrzenią debaty o społeczeństwie, gospodarce i przedsiębiorczości. Tak narodziła się koncepcja organizacji Poznańskiego Kongresu Gospodarczego, którego celem jest uczciwa rozmowa o tym, co czeka Wielkopolskę, Polskę i świat w kolejnych latach. Z jakimi wyzwaniami gospodarczymi, finansowymi, ekonomicznymi i społecznymi przyjdzie nam się zmierzyć?

Jak wypracowane w naszym regionie standardy gospodarności, rozumienia odpowiedzialności za biznes i samorządności mogą stać się elementem kompasu, niezbędnego do nawigacji w zróżnicowanym świecie?

Pierwsza edycja w 2022 roku pokazała, że taki Kongres był potrzebny. Poznański Kongres Gospodarczy 2022 zgromadził ponad 900 uczestników, 24 partnerów i 121 panelistów. Mamy nadzieję powtórzyć ten sukces w jeszcze większej skali.

Poznański Kongres Gospodarczy powstał, aby wykorzystać potencjał Wielkopolski dla rozwoju całej Polski. To miejsce dyskusji, prezentacji osiągnięć oraz wymiany poglądów, wiedzy i doświadczeń.

Kongres to także okazja do refleksji nad tym, co czeka nas w świecie uwarunkowanym efektami zerwanych łańcuchów dostaw, niepewności wynikającej ze skutków inwazji Rosji na Ukrainie, następstw pandemiiCOVID-19 czy zmian klimatycznych. Wielkopolska ma za zadanie mówić głośno o tym, jak mierzyć się z nową rzeczywistością.

Nasza, kultywowana od pokoleń, regionalna tożsamość jest odpowiedzią na potrzebę odpowiedzialności nie tylko za rozwój gospodarki, ale i siebie, rodziny i państwa.

Jakie wątki porusza Kongres?

Poznański Kongres Gospodarczy to multitematyczne wydarzenie wypełnione przekrojowymi debatami. Najważniejsze wątki, które zostaną poruszone:

  • Polska liderem Europy? Perspektywy, możliwości, wyzwania i przeszkody w budowie pozycji na światowej arenie geopolitycznej
  • Logistyka krajowa i międzynarodowa – jak konkurować na światowym rynku cargo
  • Dekoncentracja administracji publicznej – czyli jak kształtować polskie życie publiczne, aby zapewnić równomierny rozwój kraju
  • AR, AI, 3D VR i R&D – jak wykorzystać najnowsze technologie dla rozwoju polskiej gospodarki
  • Zrównoważony rozwój i zielone technologie – jak rozważnie poprowadzić klimatyczną (r)ewolucję
  • Podbój kosmosu w polskim wydaniu – jakie sukcesy i perspektywy ma rodzimy przemysł kosmiczny
  • Marka Poznań – jak promować nasze miasto w Polsce i na świecie
Przeglądasz archiwalną edycje PKG2023.Przejdź do aktualnej edycji