Aktualności

Jaka Polska po 2024?

Podczas panelu w ramach Poznańskiego Kongresu Gospodarczego eksperci starali się odpowiedzieć na kluczowe pytanie: „Jaka Polska po 2024 roku?”. Dyskusja zgromadziła szerokie grono specjalistów, którzy analizowali kierunku rozwoju Polski, podsumowywali minione lata i wskazywali wyzwania, które czekają nas w przyszłości. Panel był nie tylko pełen merytorycznych argumentów, ale również inspirujących wizji dotyczących przyszłości kraju.

Paulina Matysiak podkreśliła, że dla Polski niezwykle ważne jest, aby nie spoczywać na laurach. Jak zauważyła, duże inwestycje, takie jak infrastrukturalne projekty czy rozwój technologiczny muszą być ukierunkowane na realne potrzeby obywateli: „W miejscu, w którym jesteśmy, kluczowe jest, abyśmy się nie zatrzymali. Duże inwestycje nie są same dla siebie – one mają nam służyć, mają służyć Polakom” Jej słowa wskazują na potrzebę strategicznego planowania oraz koncentracji na praktycznych korzyściach dla społeczeństwa. 

Marek Jakubiak zwrócił uwagę na zmianę mentalności Polaków w ostatnich latach. Jak zauważył, coraz więcej osób zaczyna patrzeć w przyszłość z większymi ambicjami i konkretnymi planami: „W społeczeństwie nastąpił wzrost aspiracji i planów na przyszłość”. To zjawisko świadczy o wzrastającej pewności siebie Polaków oraz o ich gotowości do podejmowania nowych wyzwań – zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym.

Karol Nawrocki podkreślił wagę wartości takich jak tożsamość narodowa i niezależność w podejmowaniu decyzji. Jego zdaniem zachowanie tych elementów jest kluczowe w dynamicznie zmieniającym się świecie: „Zachowanie naszej tożsamości, niepodległości, niezależności w podejmowaniu decyzji jest rzeczą niezbędną”. To stanowisko przypomina o znaczeniu tradycji i suwerenności, które powinny stanowić solidny fundament każdej decyzji strategicznej. 

Dyskusja „Jaka Polska po 2024 roku” mogła być katalizatorem zwiększenia świadomości obywateli na temat ich roli w państwie. Wskazując na wagę zaangażowania społecznego czy transparentności działań władzy, panel przyczynił się do wzmocnienia postawy strażniczej i obywatelskiej w społeczeństwie. 

Dzięki takim dyskusjom Polacy mogą nie tylko lepiej rozumieć, jakie wyzwania stoją przed państwem, ale również zyskują inspirację do aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym. Po panelu oczekiwania wobec działań władzy stają się wyższe, a obywatele są bardziej skłonni do tego, aby patrzeć rządzącym na ręce, domagając się decyzji podejmowanych w ich najlepszym interesie. 


Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO