Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej – jak wykorzystać ją dla dobra kraju? [EN]
Partnerzy panelu: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Poznaniu, Central and Eastern European Council
Opis: Paneliści skupią się na szczegółowej analizie zmian w relacjach między Polską, a Węgrami w kontekście przekazywania prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Omówiony zostanie proces rotacji prezydencji oraz jego wpływ na dynamikę współpracy między tymi dwoma krajami. Zwrócona zostanie szczególna uwaga na zmieniające się priorytety i strategie obu rządów. Zbadane zostanie także, w jaki sposób nowe kierownictwo Rady UE może wpłynąć na wspólne inicjatywy czy projekty, które są istotne zarówno dla Polski, jak i Węgier. W ramach dyskusji przyjrzymy się także kluczowym wyzwaniom, jakie stoją przed Polską i Węgrami w obliczu zachodzących zmian geopolitycznych. W panelu zbadane zostaną również perspektywy dalszej współpracy oraz możliwe scenariusze rozwoju relacji między Polską a Węgrami w świetle nadchodzących wyzwań i zmian na europejskiej i światowej scenie politycznej. Omówimy również znaczenie Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Inicjatywy Trójmorza jako kluczowych platform współpracy regionalnej, które mogą odegrać istotną rolę w kształtowaniu przyszłości relacji między naszymi krajami.
> Panel prowadzony będzie w języku angielskim <
__
Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2022-2024”
„Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030″.