Program 2023

Postprawda coraz bardziej deep. Jak się bronić przed fejkami i manipulacją?

Dzień II - piątek 29 września 2023 | 13:45-14:45
Panel H
H3

Głównym wątkiem panelu będą wyzwania związane z rozprzestrzenianiem fałszywych informacji i manipulacją w erze postprawdy. W świecie, w którym technologie umożliwiają wykorzystanie coraz bardziej zaawansowanych techniki dezinformacji, panel pomoże zrozumieć jak bronić się przed takimi praktykami.

Eksperci, badacze i praktycy ds. mediów oraz komunikacji społecznej podzielą się strategiami i narzędziami, które pozwalają na rozpoznawanie fałszywych informacji, ocenę ich wiarygodności i odpowiednią reakcję. Panel będzie także omawiał rolę edukacji medialnej i cyfrowej w przygotowaniu społeczeństwa do efektywnego radzenia sobie z manipulacją.

Wartościowa dyskusja na temat postprawdy i sposobów jej zwalczania będzie stanowiła kluczowy element tego panelu, przynosząc cenne wskazówki dla osób, które chcą być bardziej świadome i odporniejsze na wpływ dezinformacji w dzisiejszej przestrzeni medialnej.

W panelu wezmą udział:

  • Marcin Szczupak, New Business and Research Director, PSMM Monitoring & More,
  • Aleś Zarembiuk, Szef Fundacji Dom Białoruski,
  • Filip Gołębiewski, socjolog, badacz komunikacji społecznej i mediów, aktywista na rzecz rzetelności w debacie publicznej,
  • Małgorzata Kaliszewska, Pełnomocnik Zarządu ds. Komunikacji – Zarząd Portu Gdańsk, [moderacja].